نظافت ساختمان

نظافت ساختمان : نظافت و پاکیزگی محل زندگی بسیار مهم می باشد، و نقش مهمی در سلامتی دارد.

نظافت ساختمان ، منازل مسکونی و اداری از نیازهای مهم می باشد.

نظافت ساختمان شامل ، نظافت راه پله ها ، نظافت پارکینک و نظافت آسانسور و … می باشد.

اولین جایی که بمحض ورود به ساختمان مشاهده می شود، راه پله ها و آسانسور می باشد. عدم نظافت آن ها می تواند نشانه عدم آرامش و نظم در ساختمان باشد.
در ساختمان ها، برای نظافت راه پله ها و مشاعات، از شرکت های خدماتی نظافتی کمک می گیرند. ساختمان ها می توانند یا بصورت قرارداد مدت دار، با شرکت خدماتی کار کنند و یا بصورت جلسه ای، با شرکت های خدماتی همکاری نمایند.

شرکت های خدماتی نظافتی، نیروهای خدماتی آموزش دیده، دارند تا بدون دردسر با آنها کار کنید. اگر از کار نفر اول راضی بودید؛ می توانید با شرکت نظافتی ساختمان توافق نمایید که هر بار همان نیرو را برایتان بفرستد.

نظافت ساختمان

نظافت ساختمان

نظافت راه پله و مشاعات در مجتمع های مسکونی

نظافت راه پله در مجتمع مسکونی ، توسط مدیر ساختمان و هماهنگی وی با شرکت خدماتی صورت می گیرد. دقت داشته باشید که با شرکت های معتبر خدماتی کار کنید تا با نفراتی که معرفی می شوند دچار مشکل نشوید، و برایتان دردرسر ایجاد نکنند.

شرکت های نظافتی ساختمان از کارگران حرفه ای و ضمانت شده استفاده می کنند. برای نظافت راه پله و مشاعات مدیر ساختمان، باید سطل، جارو، تی دسته دار، دستمال، شوینده، شیشه پاک کن و روزنامه را در اختیار کارگر خدماتی قرار دهد.

تعرفه قیمت نظافت راه پله ومشاعات مجزای از هزینه های مواد شوینده و ابزار ها می باشد.

نظافت راه پله

مراحل نظافت راه پله و مشاعات ساختمان ها

ترتیب نظافت ساختمان، توسط کارگرخدماتی مشخص می شود؛ عموما با جارو زدن راه پله ها از طبقات بالا شروع شده و تا پایین ادامه داده می شود. پس از جارو، تی کشیدن و دستمال کشیدن پله ها و نرده های ساختمان می باشد.

شستشوی پله ها با استفاده از سطل و دستمال خیس انجام شده است و در انتها باید آب اضافی گرفته شود و خشک شود تا آثار آب باقی نماند.

تمیز کردن نرده های راه پله، جزئی از وظایف کارگر خدماتی است ؛که بایستی توسط دو دستمال خیس و خشک انجام شود. تمام نرده از جهات مختلف باید کاملا تمیز شود. سطل حاوی آب، برای نظافت نرده های راه پله باید همواره تمیز باشد. استفاده از آب یا دستمال کثیف، بعد از خشک شدن بر روی نرده ها، لکه باقی می گذارد.

شیشه های راه پله، بایستی به طور کامل از درون ساختمان و بیرون آن در صورت امکان دسترسی، تمیز شود. کارگر خدماتی معمولا با یک دستمال مرطوب شیشه را تمیز کرده و سپس با روزنامه هر دو طرف شیشه را خشک می کند تا هیچ لکه ای بر روی شیشه ها باقی نماند. لبه های پنجره ها نیز نباید نادیده گرفته شوند و این قسمت ها هم جزئی از نظافت راه پله محسوب می شود.

نظافت پارکینگ و حیاط

نظافت پارکینگ و حیاط ، همانند راه پله ها می باشد؛ ولی ممکن است در پارکینگ، لکه های روغن نیز وجود داشته باشد؛ که برای تمیز کردن آن احتیاج به شوینده و در صورت لزوم سفید کننده باشد. همچنین برای پاکسازی لکه ها از فرچه استفاده می شود.
قیمت نظافت راه پله ومشاعات دارای تعرفه مشخصی است، که می توانید قبل از اعزام نیرو، از قیمت نظافت ساختمان، توسط شرکت های خدماتی- نظافتی ساختمان ؛ مطلع شوید.
نکته: در پارکینگهایی که به علت روغن ریزی قسمتهایی از پارکینگ روغنی شده است قبل از خیس کردن پارکینگ نیاز می باشد یک محلولی از آب و تاید غلیظ درست کرده و با استفاده از تی چند بار بر روی محل روغنی بکشید تا لکه از بین برود.

نظافت پارکینک

نظافت مشاعات ساختمان

مدیرساختمان، قسمت هایی از ساختمان که باید نظافت شوند را؛ به اطلاع نیروی خدماتی ابلاغ می نماید. شستشو و نظافت درب پارکینک ، تمیز کردن چراغ ها ، آیفون و دوربین ها جزو بخش هایی است ؛ که احتیاج به دقت بیشتری دارد و باید با دستمال نم دار و با دقت انجام شود.

تجهیزات برقی بر روی درب ها و یا کنار آن ها، نباید به هیچ وجه خیس شود. این کار علاوه بر امکان خرابی لوازم برقی، خطر برق گرفتگی نیز به همراه دارد.
شستشوی محوطه جلوی ساختمان ، نیز جزو نظافت ساختمان محسوب می شود؛ و نظافتچی آن قسمت را نیز نظافت می نماید.

نظافت آسانسور ساختمان

ساختمان هایی که دارای آسانسور می باشند، بیشتر از راه پله ها ، آسانسورها احتیاج به نظافت دارند، زیرا عموم رفت و آمد با آسانسور صورت می گیرد. درب های آسانسورها باید تمیزشود. فضای داخل و آینه ها به همراه کف آسانسور نیز باید نظافت گردد. تمیز بودن آسانسور، جلوه زیبایی از محوطه و مشاعات ایجاد می کند.

 

نظافت آسانسور

نکته : در نظافت پشت بام دقت کنید که به هیچ وجه نیاز نیست از تاید و وایتکس یا سایر مواد شوینده استفاده کنید زیرا ممکن است به ایزوگام پشت بام آسیبی وارد گردد.

Rate this page
دکمه بازگشت به بالا