بلاگ

ترمیم پارگی فرش ماشینی | رفوی پارگی فرش دستباف | رفوی فرش پاره شده

رفوی فرش پاره شده : برای ترمیم پارگی فرش می توانید از قالیشویی ها کمک بگیرید، کارخانه‌های قالیشویی دستگاه‌ها و روش‌های روفوی پارگی فرش را بخوبی می دانند و برای هر نوع فرشی راهکار مناسبی ارائه می دهند.

ترمیم پارگی فرش چیست؟

ترمیم فرشی که پاره شده یا پوسیده شده را رفوی فرش می گویند. این عمل ترمیم را می توان برای فرش های سوخته نیز انجام داد. در این مقاله با رفوی پارگی فرش به صورت کامل آشنا می شوید.

رفوی فرش پاره شده ماشینی

به هر دلیلی ممکن است فرش شما آسیب ببیند؛ درست است که بافت فرش‌ها به ظاهر محکم و مقاوم می باشد اما نه در این اندازه که حتی پاره نشود. به هر حال یک بافت متشکل از ابریشم یا نخ می باشد، ابریشم به نسبت نخ مقاومت بالاتری دارد، اما در شرایط پوسیدگی یا وارد شدن ضربه هم نخ ابریشم و هم نخ معمولی از بین می روند.

در برخی مواقع فرش نو می باشد، اما به علت وارد شدن ضربه فرش پاره شده است و آسیب آن به اندازه‌ی چند سانتیمتر بیشتر نمی باشد، در این صورت می توانید قالی و یا فرش خود را به قالیشویی‌هایی که کار ترمیم انجام می دهند بسپارید تا فرش پاره‌ی شما را بسیار با دقت ترمیم کرده و تحویل دهند.

هزینه‌ی رفوی فرش ماشینی | هزینه‌ی رفوی فرش دستباف

برای رفوی فرش پاره ابتدا باید جنس فرش خود را اعلام کنید، سپس میزان پارگی فرش را نشان دهید، تا هزینه‌ی رفوی فرش شما مشخص شود؛ در صورت تمایل به پرداخت آن هزیثنه می توانید فرش خود را به ترمیم بسپارید. اما در کل هزینه‌ی رفوگری فرش پاره، هزینه‌ی چندان بالایی نمی باشد.

کدام قسمت از پارگی فرش را می توان رفو کرد؟

برای رفوی پارگی فرش، اگر میزان پارگی زیاد باشد، باید یک تکه فرش دیگر را که مشابه بافت و رنگ این فرش می باشد به کار برد. اما اگر میزان پارگی در سطح کمی باشد می توان با نخ و سوزن و یا چرخ ویژه‌ی دوخت فرش آن را رفو کرد.

فرقی نمی کند که پارگی در کدام بخش از فرش باشد، درست است که برای رفوی فرش از بخش های کناره به نسبت بخش های میانی، می توان راحت تر ترمیم را انجام داد.

ترمیم پارگی فرش

برای یک رفوگر ماهر فرقی ندارد که کدام قسمت از فرش پاره شده باشد، کسی تبحر کافی در شغلش دارد می تواند با بهترین روش، کارش را انجام دهد.

رفوی فرش پوسیده چگونه انجام می شود؟

رفوی فرش پوسیده نیز همانند رفوی فرش پاره می باشد. با این تفاوت که برای رفوی فرش پوسیده ابتدا باید قسمت پوسیدگی را کامل مشخص کرد و توجه کرد که فقط قسمتی از فرش پوسیده شده است، یا اینکه نخ کل فرش قابل ترمیم نمی باشد. در صورتی که کل نخ فرش ضعیف شده باشد، رفوی فرش راهکار مناسبی نمی باشد و باید فرش کهنه را کلا با یک فرش نو عوض کرد.

اگر پارگی به اندازه بزرگتری باشد خب قاعدتا جای ترمیم آن نیز تا حدودی مشخص خواهد بود. اما می توانید آن قسمتی که ترمیم شده است را با پایه‌ی مبل یا گلدانی پوشاند.

اگر نیاز به ترمیم ریشه‌های فرش دارید این مطلب را بخوانید>

آموزش رفوی فرش پاره شده در منزل

برای رفوی فرش پاره شده می توانید در خانه نیز اقدام کنید. اما باید یک سوزن مناسب برای اینکار داشته باشید. با توجه به جنس فرش نیز باید نخ مناسب انتخاب کنید که بتواند مقاومت خوبی داشته باشد و سریع از بین نرود.

البته توجه داشته باشید که میزان پارگی اگر در یک خط صاف باشد و فاصله‌ی آن نیز کم باشد می توان آن را را در خانه رفو کرد. اگر میزان پارگی فرش شما زیاد هست اصلا وارد این ماجرا نشوید و از ابتدا رفوی پارگی فرش خود را به یک قالیشویی خوب بسپارید.

رفوی فرش پاره شده دستباف

نکته برای رفوی فرش: بخاطر داشته باشید که قبل از انجام عمل ترمیم یا رفوی فرش ابتدا فرشتان را بشویید تا رنگ فرش به صورت واضح مشخص باشد که نخ با رنگ غیر همسان برای آن به کار نرود.

رفوی فرش پاره شده ماشینی ( ترمیم فرش پاره ماشینی )

برای رفوی فرش ماشینی در صورت پارگی کوچک از نخ و سوزن مناسب استفاده می کنند.

در صورت پارگی بزرگ بر سطح فرش نیز از دستگاهای شبیه چرخ خیاطی که در قالیشویی‌ها موجود می‌باشد استفاده می‌کنند.

رفوی پارگی فرش دستباف و ابریشم

برای ترمیم فرش های دستباف از روش های دستی استفاده می شود. بافت فرش های دستباف به مرور زمان فشرده تر می شود و نخ ها در هم تنیده می شوند. یرای باز کردن این خوابیدگی بافت از دار قالی استفاده می شود البته بیشتر در حین ریشه بافی فرش، بافت فرش را نیز از فشردگی خارج می کنند.

برای رفوی فرش دستباف نیاز به استفاده از همان نخ بافته شده می باشد. بافت فرش دستباف با بافت فرش های ماشینی متفاوت می باشد. برای رفوی فرش دستباف نیاز به مهارت بیشتری می باشد.

برای سپردن فرش ابریشم و فرش دستباف خود جهت رفو، حتما از هنر افراد حاذق و ماهر این حرفه استفاده کنید.

در این مقاله در مورد رفوی پارگی فرش ماشینی و دستباف صحبت کردیم. اگر شما هم تجربه‌ای دراین مورد دارید برایمان بنویسید و رفوگران ماهر شهر خود را معرفی کنید تا دیگران نیز از آن ها بهره ببرند.

Rate this post

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا