بلاگ

بهترین روش‌های تمیز کردن پارکت | پاک کردن کفپوش چوبی

بهترین روش‌های تمیز کردن پارکت با افزایش طول عمر پارکت

پارکت یک کفپوش زیبا و شکیلی است که در بسیاری از منازل استفاده شده است. کفپوش ها چون بر بستر زمین قرار دارند و بخشی هستند که ورود و خروج بر روی آن انجام می شود، قاعدتا زود کثیف می شوند. نگران کثیف شدن سطح پارکت نباشید.! ما در این مقال می خواهیم بهترین روش‌های تمیز کردن پارکت را با طول عمر بالا آموزش دهیم.

تمیز کردن پارکت

شما کدام پارکت را می خواهید تمیز کنید؟ پارکت چوبی یا پارکت لمینت!

آیا می دانید که نوع پارکت شما چیست؟ قبل از اینکه بخواهید دست به کار شوید تا پارکت تان را تمیز کنید؛ ابتدا باید بدانید که جنس کفپوش شما چیست؟

پارکت چوبی ( کفپوش چوبی)

پارکت های چوبی به آب حساس می باشند. در صورتی که بخواهید کفپوش چوبی را بشویید نباید از آب زیاد استفاده کنید، زیرا پارکت چوبی ورم می کند و کف منزلتان نیاز به تعمیرات پیدا می کند.

پس از نصب پارکت چوبی سطح آن را ساب و لاک می زنند. سطح پارکت صاف و براق می شود.

پارکت لمینت ( کفپوش لمینت )

پارکت لمینت که جنس آن ها از الیاف فشرده استفاده شده است و سطح آن مات می باشد. اغلب افراد فکر می کنند که این کفپوش همان کفپوش چوبی است.

از آنجایی که سطح آن ساب و لاک ندارد، آسانتر تمیز می شود. مقاومت بیشتری نسبت به آب دارد. البته باید برای شستن و تمیز کردن پارکت لمینت نیز از آب مستقیم استفاده نشود.

روش اصولی برای تمیز کردن پارکت

اولین نکته ای که باید یاد بگیرید، آسیب نرساندن به پارکت است!

اما چگونه پارکت را تمیز کنیم که هم تمیز شود و هم آسیب نبیند؟

پا کردن پارکت با بهترین روش

برای بخش های ورودی سعی کنید از پارکت های مات استفاده کنید. زیرا پارکت براق کوچکترین لکه ها را هم نشان می دهد و شما ملزم به تمیز کردن هر روز آن هستید.

برای تمیز کردن لکه های سطحی می توانید با یک دستمال که کمی رطوبت دارد براحتی کف پارکت را تمیز کنید.

راه کارهای مناسب برای افزایش طول عمر پارکت

  • استفاده از پادری
  • نریختن آب و خاک مستقیم بر روی پارکت
  • جارو کردن روزانه پارکت

اگر 3 روش فوق را رعایت کنید، پارکت شما از شر بسیاری از کثیفی ها در امان خواهد ماند. هر چه کمتر سطح پارکت را بسابید بهتر است. هم به سالم ماندن پارکت کمک کرده اید و هم خودتان را با پاک کردن هر روزه پارکت خسته نکرده اید.

پاک کردن لکه جوهر خودکار به راحتی از روی فرش

با آموزش تمیز کردن پارکت همراهتان هستیم!

چه وسایلی برای تمیز کردن پارکت احتیاج داریم ؟

قطعا برای اینکه گرد و خاک را از روی سطح پارکت تمیز کنید باید جاروبرقی بکشید. سعی کنید که از منبع اصلی جاروبرقی را بر وری سطح پارکت نکشید، زیرا باعث خط و خش انداختن پارکت می شود.

پس از اینکه بخوبی سطح پارکت را جاروبرقی کشیدید و گرد و خاک ها را تمیز کردید، لکه ها بخوبی نمایان می شوند.

جار.و کشیدن روی پارکت

در مرحله دوم باید طی، دستمال و محلول تمیز کننده مناسب را فراهم کنید.

توجه داشته باشید که هر زمانی مایع یا موادی بر روی پارکت ریخت، سعی کنید همان موقع آن را تمیز کنید. با یک دستمال نم دار ساده به راحتی می توانید مواد خیس و تازه را تمیز کنید.

اما اگر همین مایع بر روی پارکت بماند، بر سطح پارکت یک لکه عمیق و چسبنده ایجاد می کند. با جذب گرد و خاک بر روی لکه هر روز لکه کثیف تر میشود. در نتیجه به خورد پارکت می رود و ناچار به تمیز کردن آن با محلول های قوی خواهید بود.

به آرامی با پارکت رفتار کنید!

هر چه از مواد نرم تر و ملایم تر برای تمیز کردن پارکت استفاده کنید بهتر است. زیرا باعث از بین نبردن جلا و براقیت آن می شود.

چگونه فرش سوخته را در منزل ترمیم کنیم؟

بر وری سطح پارکت با یک دستمال نرم و تمیز که با محلول تمیز کننده پارکت آغشته شده است بکشید. می توانید به جای دستمال از طی هم استفاده کنید. حتما طی تمیز باشد و سری آن نرم باشد.

هر زمانی که بر روی پارکت آب و یا هر مایع دیگری ریخت حتما آن را سریع خشک کنید. نفوذ آب و مایعات در پارکت موجب متورم و خراب شدن آن می شود.

نظافت پارکت با بهترین روش

در مواقعی هم که پارکت را تمیز می کنید حتما سطح آن را کاملا خشک کنید.

برای تمیز کردن کفپوش های لمینت از مایع مخصوص آن استفاده کنید، تا سطح پارکت لمینت کدر نشود. استفاده از محصولات بر پایه سیلیکون موجب لیز شدن سطح کفپوش لمینت می شود.

می خواهید کفپوش را برق بیندازید؟

وقتی که وسیله ای خیلی تمیز است، برق می زند! اما بر سطح پارکت مواد براق کننده استفاده شده است که برق می زند. زیرا چوب به تنهایی خاصیت براقیت ندارد. پس چگونه کفپوش را براق کنیم؟

اگر قصدتان تمیزی است که با روش های گفته شده به حالت تمیزی دست پیدا می کنید. اما اگر می خواهید براق شود باید از واکس‌های پارافینی و براق‌کننده‌ها یا پولیش های مخصوص پارکت استفاده کنید.

بهترین مواد شوینده برای تمیز کردن پارکت

تا اسم تمیز کننده می آید خانم ها محلول های وایتکس و دامستوس و … را بخاطر می آورند. اما توجه داشته باشید که این مواد شوینده، شوینده های مناسبی برای تمیز کردن پارکت نیست.

تمیز کردن کفپوش چوبی

انواع پاک‌ کننده کفپوش چوبی یا پارکت

بنا به نوع لکه، از تمیز کننده های مختلفی استفاده میشود.

پاک‌ کننده کلری:

برای تمیز کردن لکه هایی مانند: چای، خون، آب‌ میوه و سایر مایعات می توانید از پاک‌کننده کفپوش کلری بسیار رقیق استفاده کنید. در صورت پر رنگ بودن لکه باید چند بار شستشو را با مواد کلری تکرار کنید تا بخوبی تمیز شود.

در صورت نیاز به پاک کننده قوی تر می توانید از کلر مخصوص استخر استفاده نمایید.

پاک‌ کننده کفپوش پراکسید :

پاک‌کننده پراکسید نسبت به پاک کننده کلری و اسید اگزالیک قوی تر بوده و لکه را با قدرت بیشتری پاک می کند و همچنین موجب برق انداختن سطح می شود.

پاک‌کننده کفپوش اسید اگزالیک:

برای تمیز کردن لکه های خارجی مانند زنگ زدگی آهن و جرم گرفتگی ها می توانید از پاک کننده اسید اگزالیک استفاده کنید. هم کف را ضدعفونی می کند و هم سطح پارکت را تمیز می کند.

نکته :

گرما، رطوبت، حرارت و نور آفتاب برای سطوح پارکت مضر می باشند. پارکت را در معرض این موارد قرار ندهید تا از بین نرود.

استفاده از بخارشو برای تمیز کردن کفپوش پارکت ممنوع

دستگاه بخار شوی بر مبنای بخار آب کار می کند و گرما و حرارت از بین برنده پارکت می باشند. در نصب پارکت از چسب استفاده می شود، پس بخار آب می تواند هم به سطح چوبی پارکت آسیب برساند و هم به چسب آن صدمه بزند.

با مطالب بالا حتما تمیز کردن پارکت را یاد گرفتی!

روش های مفید و موثر را برای تمیز کردن پارکت و برق انداختن پارکت بیان کردیم. اگر شما هم ترفندهای خاصی برای پاک کردن پارکت دارید، حتما در بخش نظرات بنویسید.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا